Kalebodur Fayans Döşeme

Kalebodur fayans döşeme uygulamalarının deneyimli fayans ustaları ile yapılması halinde duvarlar ve zemin çok daha modern ve renkli bir görünüme sahip olabilmektedir. Aynı zamanda uzun yıllar boyunca deforme olmadan, işlevsel olarak kullanışlı iç mekanlara kavuşabilmek için bu tür fayans döşeme uygulamalarının deneyimli ustalar tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Evinizde, iş yerinizde veya farklı iç ya da dış mekanlarınızda kaliteli işçilik güvencesi alarak fayans döşeme hizmetinden yararlanmak istiyorsanız deneyimli ekibimizi tercih edebilirsiniz. Fayans döşemenin ne kadar uzmanlık gerektiren bir iş olduğunu biliyorsanız İstanbul merkezli Mobil Su Tesisatçısı şirketimizden bu konuda profesyonel destek alabilirsiniz.

Harçlı Fayans Döşeme

Fayans malzemesi, iç mekan duvar kaplamalarında kullanılan yüzü sırlanmış bir kaplama malzemesidir. Fayansın su emme oranı, zemin seramiklerine kıyasla biraz daha yüksek seviyede olduğu için özellikle ıslak zeminlerde fayans kaplama yapılmaktadır. Fayans döşeme uygulamaları, incelik ve hassasiyet gerektiren bir iştir. Bu yüzden fayans ustası olmak bile bazı mekanlarda harçlı fayans döşeme uygulaması yapabilmek için yeterli değildir.

Seramikler veya fayanslar imalat şekli ne olursa olsun emme oranlarına göre sınıflandırılmaktadır. Fayans karolarının uygulama teknikleri ve alanları gelişen teknoloji ile birlikte güncellenmektedir. Eskiden beri bilinen çimento harcı günümüzde daha geleneksel yöntemler arasında kalmasına rağmen uygun maliyetli fayans döşeme çözümleri arayan müşterilerimiz tarafından da tercih edilebilmektedir.

Fayans Döşeme Şekilleri

Fayans döşemesinde kullanılan yöntem ve şekiller, müşterilerin talepleri ile fayans ustalarının fikir birliğine vararak uygulanmaktadır. Müşterilerimiz iç veya dış mekanda fayans uygulaması istedikleri yerlerde farklı renk ve desen seçeneklerine sahip ekipmanları tercih edebilmektedir. Günümüz teknolojisinin ileri seviyede olması nedeniyle fayans döşeme şekilleri de eskiye oranla daha gelişken bir konuma ulaşmıştır.

Müşterilerimiz farklı ebatlarda, farklı tasarımlarda ve renklerde fayanslar tercih ederek iç mekan dekorasyonu yapabilmektedir. Ancak fayans uygulanacak alanın ışık alma şartları, konumu ve zemini düz olup olmaması gibi kriterler de fayans döşeme şekillerini değiştiren faktörler arasında yer almaktadır. İşte bu noktada deneyimli ustalardan profesyonel destek alınması çok önemlidir.

Fayans Üstüne Fayans Döşeme

Müşterilerimiz zaman zaman daha kaliteli ve düzgün bir zemin elde edebilmek için fayans üstüne fayans döşeme uygulaması da talep edebilmektedir. Ancak bu noktada düz zemin olmasının yanı sıra kullanılan malzemelerin de kalitesi mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin ilk katta bulunan fayansların dayanıklılık ve basınca karşı deforme olmadan duruşu yeterince güçlü seviyede değilse, üzerine döşenen ikinci kat fayanstan sonra kırılma riski bulunmaktadır. Bu tür durumlarda da alt katta kırılan fayans zeminin düzgünlüğünü bozacağı için üstteki fayansların da deforme olmasına sebep olabilmektedir. Dolayısıyla üst üste fayans döşenmesi talep ediliyorsa bu durumda mutlaka uygun kaliteye ve dayanıklılığa sahip fayansların tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Düzgün Fayans Nasıl Döşenir?

Düzgün bir şekilde fayans döşemek için öncelikle fayans ustalarından destek alınmalıdır. Çünkü bu uygulamalar özveri ve ince işçilik gerektirmektedir. Düz bir zeminde ideal ve uzun ömürlü kullanım avantajlarının oluşturulabilmesi için fayansın malzeme seçimi de oldukça önemlidir. Düzgün fayans nasıl döşenir sorusuna yanıt olarak şu noktalara dikkat etmekte fayda vardır:

 • Eğrisel bir uygulama talep edilmişse, fayans ustaları fayans kaplama yüzeyini yatay, düşey ve çapraz yönlerinden aynı düzleme oturtması gerekir.
 • Kullanılacak fayansların dayanıklı ve uzun ömürlü olması tavsiye edilir.
 • Fayans döşemede düzgün görünüm sağlanabilmesi için fayans boyutlarına dikkat edilmelidir.
 • Eğer eski ve kullanılmış bir iç mekanda fayans uygulaması yapılacaksa, yüzeydeki dengeyi bozabilecek çıkıntı ve kalıntıların kazınması gerekir.

Balkona Fayans Döşeme

Pek çok uygulama alanı bulunan fayansların en çok kullanıldığı mekanlardan biri de evlerin balkonları olmaktadır. Yapı malzemesi olarak fayans, yakıcı güneş ışıklarına, buz gibi soğuklara ve yoğun yağışlara karşı dayanıklı bir malzemedir. Bu yüzden balkona fayans döşeme uygulamaları da yaygın bir şekilde tercih edilebilmektedir. Balkona kaliteli ve düzgün bir şekilde fayans döşeyebilmek için de bu alanda deneyimli fayans ustalarından profesyonel destek alınması tavsiye edilir.

Fayans Döşeme Püf Noktaları

Fayans döşeme işlemlerinin tecrübe ve özveri istediği bilinmektedir. Bu alanda uzun yıllar boyunca kaliteli hizmet sunan fayans döşeme ustalarımız da müşterilerimizin taleplerine uygun koşullarda işçilik kalitesi ortaya koymaktadır. Ancak bu tür deneyim isteyen uygulamalar sırasında, fayans ustalarının da kalitesini ve tecrübesini belli eden bazı püf noktaları bulunmaktadır. Düzgün ve kullanışlı fayans döşeme püf noktaları arasında şunlara dikkat edilmelidir:

 • Düzgün zemin oluşturabilmek için eski yüzeydeki kalıntılar ve çıkıntılar özenle kazınmalıdır.
 • Fayans altındaki zeminde derin boşluklar veya çukurlar varsa bunlar mutlaka tamir edilip onarılmalıdır.
 • Mastar terazisinde ilk sıra atlanarak bağlama yapılır.
 • Zemini ve fayansları etüt ederken diğer köşeye ve üste gelecek parça fayans büyüklüğü oranına önem verilmelidir.
 • Uygulama öncesi fayans döşenecek yüzey yağdan, tozdan ve kirden arındırılmalıdır.
 • Ustalar fayans döşeme uygulamasında önce kaliteli malzemeler kullanarak astar hazırlamalıdır.
 • Astarın üzerine fayans döşeme uygulama tekniğine paralel bir şekilde işlem gerçekleştirilmelidir.

Fayansları soğuk hava kitlesine karşı dayanıklı olması sebebiyle sadece iç mekanda değil, dış mekanlarda da kullanmak mümkündür. Balkon ve teras gibi alanlarda etkili biçimde fayans döşeme uygulaması yapabilmek için de bu alanlara uygun dayanıklılık seviyesine sahip fayans modelleri ve çeşitleri seçilmelidir.

Mutfak Fayans Döşeme Modelleri

Gelişen teknoloji ve dekorasyon trendleri ile birlikte fayans döşeme uygulamalarında kullanılan materyaller de değişiklik göstermektedir. Boyutları büyüyen ve daha pratik bir şekilde uygulama yapılabilen mutfak fayansları da bu gruba dahil olmaktadır. Mutfak fayans döşeme modelleri, farklı renk ve desen seçenekleri ile iç mekanda farklılık ve özel tasarım isteyenlerin bir numaralı tercihi olmaktadır.

Mutfaklarda fayans seçimi yaparken mutlaka zevkinize uygun renk ve desen seçeneklerini değerlendirmeniz tavsiye edilir. Ancak bunun yanı sıra fayans boyutlarının da büyük olmasını tercih ederseniz, zeminde ya da duvarlarda kullanılacak olan derzlerin de az sayıda olmasını sağlayabilirsiniz. Fayanslar arasındaki bağlantıyı sağlayan derzler ne kadar az sayıda olursa, görünüm de o kadar modern ve hijyenik kalabilecektir. Çünkü zamanla bu derzlerin renginde solma veya aralarına kir dolması gibi problemler ortaya çıkabilir.

Fayans Döşeme Fiyat

Seramik fayans ve karolar, benzer işçilik kalitesiyle zemine ya da duvarlara uygulanmasına rağmen birbirinden farklı fayans döşeme fiyat seçeneklerine sahip olabilmektedir. Sınırsız renk ve desen alternatifine sahip olan bu malzemeler kullanılacak alanlara göre de seçilebilmektedir:

 • Duvar,
 • Zemin,
 • Dış cephe kaplama,
 • Bahçe kaplama,
 • Balkon ve teras,
 • Banyo ve tuvalet,
 • Mutfak

Gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabilen bu malzemenin fiyat seçenekleri de kaliteye ve renklere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Fayans Seramik Döşeme Fiyatları

Fayans seramik döşeme fiyatları uygulanacak malzemelerin kalitesi ve sayısının yanı sıra işçilik masrafları ile birlikte düşünülmelidir. Bütçenizi yormayan fiyatlar ile kalebodur fayans döşeme uygulamalarını yaptırabilmek için deneyimli ustalarımızla hemen iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan sen ol.

Yorum Yap

Ad Soyad (*)
E-Posta (*)
Yorumunuz (*)

Sosyal Medya

Etiketler

fayans döşemekalebodur döşemekalebodur fayans döşemekalebodur ustasıfayans ustası