Klozet İç Takım Değiştirme

Alafranga tuvaletlerin ülkemizde kullanımının yaygınlaşması hayatımızı kolaylaştırırken bir yandan alaturka tuvaletlere göre daha teferruatlı sistemi bulunması sebebi ile bir problem olduğunda işin içinden çıkamamamıza neden olmaktadır. Klozet su kaçırıyor şeklinde şikayetler sıkça duyulurken, işinin ehli tesisat ustaları gelen şikayetleri değerlendirerek tüm şikayetleri yerinde müdahalelerle kökten çözüyor. Klozette meydana gelen su kaçaklarını doğru tespit ederek yol açabileceği sorunları bilirsek, işinin ehli tesisat ustalarına olan ihtiyacımızı daha iyi anlayabiliriz.

Klozet Montajı Kaynaklı Su Kaçakları

Montaj kaynaklı problemlerden ilki, kendini klozet dibinden su kaçırıyor şikayeti ile belli eden, klozet taşının yerine tam oturmaması veya montaj vidalarının yeterince sıkılmayarak gevşek bırakılmasından kaynaklanmaktadır. Zaman zaman banyo zemin fayanslarında meydana gelen işçilik hataları ve tuvalet tıkanıkları sebebi ile de bu problemle karşılaşılmaktadır. Banyonuzun sürekli ıslak olmasına neden olan bu durum aynı zamanda kötü kokuları da beraberinde getirmektedir.

Zeminde olan boşluğun silikon ile kapatılması ve montaj vidalarının sıkılması veya değiştirilmesi ile montaj hataları giderilebilirken, tuvalet tıkanıklığını açmak için özel kılavuzlar kullanılmaktadır. Tesisat ustanızı arayarak klozete zarar vermeden şikayetlerinize çözüm bulabilirsiniz.

Parça Deformesi Kaynaklı Su Kaçakları

Klozet kullanımı devam ettikçe, parçalarda meydana gelen deformeler sonucu klozet su kaçırıyor problemleri gözlenmektedir. Klozette kullanılan malzemelerin kalitesine göre arızanın gerçekleştiği zaman dilimi değişebilmektedir. Montaj aşamasında acemilik sebebi ile de bu arızalar görülebiliyor olsa da çözüm yolları parçaların değişimi ile gerçekleşir. Klozet alttan su kaçırıyor sorununa kendi başınıza halledemeyeceğiniz bir problemi işaret eder. Tesisatçınızı aramanız gereken bu sorunda;

  • Klozet alt kısmı ile gider borusu bağlantı kısmında ve adı eksantrik kada olan parçanın montaj hatası veya zamanla yıpranması sonucu klozetin içindeki suyun buradan sızması ile gerçekleşir. Sorunun giderilmemesi halinde klozetinizin içerisinde su biriktiremez ve akan suyun fayans derzleri arasından kendine boşluk bulması ile alt katınızda su damlamaları görülür. Klozetin sökülerek eksantrik kadanın değiştirilmesi ile problem çözülür. Montaj vidalarının iyice sıkılarak klozetin altının silikonlanmasına dikkat edilmelidir. Tamirat sonrası sifon çekerek gerekli kontrolleri yapmalısınız.
  • Taharet çubuğu somunu gevşemesi veya çatlaması ile meydana gelen su kaçağını önlemek için gevşek somun sıkılır veya taharet çubuğu değiştirilir.
  • Klozet iç takımı kaynaklı su kaçırması oluşabilir. İç takım komple değiştirilerek sorun çözümlenir.

Klozet musluğu su kaçırıyor şikayetine taharet musluklarının paslanması veya tesisat kaynaklı problemler neden olmaktadır. Tesisat kaynaklı arızalar giderilmezse alt kat komşunuzda su kaçağı kaynaklı ciddi problemler doğurabilir. Tesisatınızın kontrol edilmesi, tesisatınızda problem yoksa taharet musluğunun değiştirilmesi gerekmektedir. İhmal etmeniz halinde su sarfiyatınızda artış yaşamaya devam edersiniz.

Klozet su kaçırıyor şikayetleri için usta tesisatçılar gerekli tespitleri kolayca yapabilmektedir. Gömme klozet su kaçırıyor şikayeti ile tesisatçınıza başvurduğunuzda iç takımların plastik malzemeden imal edildiğini ve kireçlenme ile işlevini yitirdiğini bilen ustanız gömme rezervuarı değiştirecektir. Bu probleminizi ihmal etmeniz halinde sisteminiz arıza vererek çalışamayabileceği gibi alt komşunuza meydana gelen su kaçağı iletilecektir. Asma klozet su kaçırıyor şikayeti ile tesisatçınızı aradığınızda ustanız size gelirken klozeti komple sökeceğini bilmektedir. Gerekli aletlerini ve malzemelerini alarak size geldiğinde klozetinizi sökerek bağlantı noktalarındaki contaları ve gerekli halde klozet borularını değiştirir.

Sonrasında klozeti tekrar yerine asarak bir müddet gözle muayene ettikten sonra sifona basarak son kontrollerini yerine getirir. Bu problemin çözülmemesi klozetinizde su birikmemesine ve boşuna su sarfiyatı yaşamanıza neden olacaktır. Asma klozeti sökmek tek başınıza yapabileceğiniz bir işlem olmayıp mutlaka tesisat ustanızdan yardım istemeniz gerekecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan sen ol.

Yorum Yap

Ad Soyad (*)
E-Posta (*)
Yorumunuz (*)

Sosyal Medya

Etiketler

klozet iç takımklozet iç takım değiştirmeklozet rezervuar iç takımklozet rezervuar iç takım değiştirmeklozet su tankı iç tesisatklozet arızası gidermeklozet su kaçırmasıklozet su deposu iç takımklozet su deposu değiştirmeklozet su deposu arızasıklozet su deposu tamiriklozet tamiriklozet tamircisibanyo klozet tamiri

Su Kaçağı

Su kaçağı problemi insanların sıklıkla karşılaştığı su tesisatı problemleri arasında yer almaktadır. Su tesisatçılarının su kaçağı tespitini yapmaları yakın tarihe kadar oldukça zorlandıkları bir problem olmaktaydı. Günümüzde ise su kaçağının tespit ...

Devamını Oku

Tıkanıklık Açma

Tıkanıklık açma, su kaçağı tespiti ve tamiri yani kısaca ihtiyacınız olan tüm sıhhi tesisat hizmetlerinde firmamıza ulaşabilirsiniz. Sıhhi tesisat alanında ihtiyacınız olan her hizmeti sağlayan firmamız, yılların tecrübesi ve Avrupa’dan getirilen öze...

Devamını Oku

Petek Temizleme

Petek temizleme verimli ısı elde etmek adına düzenli olarak yapılması gereken bir işlemdir. Zamanla radyatörlerin ısı veriminde kayıplar yaşanmaya başlamaktadır. Petek temizliği ısıtma sisteminin bütün borularını ve peteği kapsayan bir iştir. Petek t...

Devamını Oku